Zielona energia w domu – czy warto?

Zielona energia w domu – czy warto?

Rosnące ceny prądu, a także coraz większa świadomość ekologiczna wśród Polaków w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziły do rozpowszechnienia się tak zwanej zielonej energii. Mowa oczywiście o energii odnawialnej, czyli takiej, która ma znacznie mniej zgubny wpływ na środowisko niż energia tradycyjna. Nie jest ona już domeną tylko wielkich firm i organizacji. Obecnie korzystać z niej mogą także osoby prywatne, w ostatnim czasie przede wszystkim za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Tylko czy fotowoltaika dla domu i inne formy zielonej energii są opłacalne?

Fotowoltaika, panele solarne czy przydomowa elektrownia wiatrowa?

Zielona energia jest znacznie bardziej przyjazna środowisku naturalnemu, co dla wielu osób jest ważne. Jeszcze poważniejszym argumentem na jej rzecz jest oszczędność dla portfela, która w miarę upływu lat będzie coraz większa, ponieważ dramatycznie rosły będą ceny energii pozyskiwanej tradycyjnie. Wobec tego, ogółem mówiąc, zielona energie się opłaca. Tylko czy każda tak samo?

Spotkać się można u osób prywatnych z trzema głównymi źródłami zielonej energii: fotowoltaiką, panelami solarnymi oraz przydomowymi elektrowniami wiatrowymi. Wśród nich występują zarówno różnice, jak i podobieństwa. W takim razie co jest najlepsze i co najbardziej się opłaca?

Zarówno fotowoltaika, jak i panele solarne wykorzystują zasób, do którego dostęp ma właściwie każdy: słońce. Na jednym skraju Polski może być mniej słonecznie, a na drugim bardziej, ale ogółem mówiąc większość Polaków na brak słońca nie może narzekać. Do wiatru też w teorii ma dostęp każdy, ale w praktyce nie wszędzie jest on odpowiednio silny. Ponadto wiatraki wymagają znacznie więcej miejsca niż panele fotowoltaiczne czy solarne, a do tego nie można w ich bezpośrednim pobliżu mieszkać z powodu negatywnego wpływu, jaki mają na zdrowie ludzi.

Jeśli chodzi o koszt takiej inwestycji, to zdecydowanie w tej kategorii wygrywają panele solarne i instalacje fotowoltaiczne. Nie są one tanie, ale czym jest kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych w porównaniu do milionów, jakie potrafi kosztować elektrownia wiatrowa? Z tego też powodu słońce jest znacznie częściej wykorzystywanym zasobem niż wiatr. Elektrownie wiatrowe co prawda też są powszechne, ale nie wśród osób prywatnych.

Zielona energia obecnie wciąż jest wyborem, ale już niedługo może stać się koniecznością. Warto wobec tego odpowiednio wcześniej zainteresować się takimi rozwiązaniami jak fotowoltaika dla domu czy panele solarne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie inwestycje są z reguły dofinansowane przez władze gminy, przez co ostatecznie nie są aż tak wielkim wydatkiem.

Dodaj komentarz