Jak walczyć z zazdrością, by nie zawładnęła naszym życiem?

Jak walczyć z zazdrością, by nie zawładnęła naszym życiem?

Zapewne każdy z nas miał kiedyś do czynienia z uczuciem zazdrości. Jest ona silniejsza od nas i pojawia się, w różnych sytuacjach. Uczucie to jest fascynujące i przerażające zarazem. Z jednej strony motywuje nas do twórczych działań i wzmacnia więzi międzyludzkie. Jednak kiedy wymknie się spod kontroli, zamiast wzmacniać niszczy ludzi i związki.

Jak walczyć z zazdrością, by nie zawładnęła naszym życiem?

Zazdrość towarzyszy nam w różnych sytuacjach i ma różne oblicza. Możemy być zazdrośni o naszych partnerów, o to, że ktoś ma więcej pieniędzy, lepiej mu się powodzi, czy nawet o to, że jest mądrzejszy. Aby nauczyć się, jak walczyć z zazdrością musimy zrozumieć, skąd właściwie się ona bierze. Dlatego punktem wyjścia jest dokładne przeanalizowanie, w jakich momentach to uczucie się pojawia. Choć zazdrość jest zazwyczaj odbierana jako przejaw słabości, nie warto jej ukrywać – zwłaszcza przed samym sobą. Niekontrolowana może wpłynąć negatywnie na życie nasze, jak i innych.

Odpowiedź na pytanie, jak walczyć z zazdrością kryje się głęboko w nas samych

Jak wspomniano wyżej musimy przede wszystkim zlokalizować obszar zazdrości. Kiedy już uświadomimy sobie, co wywołuje u nas to uczucie warto zastanowić się, czy rzeczywiście mamy realne podstawy by czuć zazdrość. Zdarza się, że osoby patrzące na nas z boku twierdzą, że coś wymyślamy i nic się nie dzieje. Osoba zazdrosna często mylnie odbiera różne sygnały i sytuacje. Dlatego obecność kogoś bliskiego może być bardzo pomocna w walce z zazdrością. Może uświadomić nam, jak rzeczywiście wygląda to, o co my jesteśmy zazdrośni. Często okazuje się, że zwyczajnie sobie coś uroiliśmy.

Zazdrość potrafi obnażyć nasze słabe punkty

Pojawia się ona wtedy, gdy czujemy się niepewnie. Jeżeli zazdrość dotyczy np. współmałżonka, być może nie czujemy się atrakcyjni lub mamy zachwiane poczucie kobiecości czy męskości. Przedmiotem zazdrości mogą być również rzeczy materialne albo osiągnięcia innych. W takim przypadku na jaw może wyjść nasze poczucie niższości i czujemy, że będziemy wartościowi tylko wtedy, kiedy odniesiemy sukces i będziemy bogaci. Jak walczyć z zazdrością w tej sytuacji? Niekiedy pomaga sama refleksja na temat tego, czy rzeczywiście jesteśmy gorsi od innych. Uświadamiając sobie, że jeżeli ktoś ma więcej nie oznacza, że jesteśmy od niego gorsi czy słabsi uwalniamy się od uczucia zazdrości. Zmniejsza się dzięki temu poczucie zagrożenia i uczymy się dystansu do siebie i świata. Warto zadać sobie pytanie, skąd wziął się ten czuły punkt. Musimy wrócić do przeszłości i przeanalizować, kiedy zaczęliśmy odczuwać zazdrość. Być może miały na to wpływ konkretne sytuacje sprzed lat, jak odrzucenie czy poniżanie przez innych. Powrót do źródła naszych krzywd jest bardzo ważny, ponieważ to dzięki temu możemy walczyć z zazdrością i oderwać się od negatywnych myśli.

Zazdrość krzywdzi podwójnie

Kiedy jesteśmy zazdrośni, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że jest to zazdrość irracjonalna, cierpimy. Jesteśmy sfrustrowani, zdenerwowani i podejrzliwi, ponieważ wszędzie widzimy zagrożenie, na przykład dla naszego związku. Jest jednak jeszcze jeden bolesny aspekt zazdrości, o którym tak często się nie mówi. Jeśli okaże się, że nasze przypuszczenia były bezzasadne, a często tak przecież jest, musimy sobie radzić z wszechogarniającym poczuciem wstydy. Oskarżyliśmy kogoś w końcu i zburzyliśmy zaufanie tej osoby do nas, a wszystko to okazało się na marne. Warto wcześniej zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście osoba X, którą kocham/lubię/szanuję byłaby zdolna do zdrady? Jeśli uważamy że tak, to obnaża naszą niską opinię o tej osobie. Nic więc dziwnego, że jeśli dowie się o naszej zazdrości, może poczuć się urażona i skrzywdzona. Obie strony muszą później ciężko pracować, aby wzajemnie odzyskać swoje zaufanie, co jest rzeczą bardzo trudną. Źle wymierzone oskarżenie może bezpowrotnie zrujnować wieloletnią relację, dlatego powinno się być bardzo ostrożnym, zanim się je uformuje. Dla osób postronnych argumenty, które nam wydają się solidne, mogą brzmieć całkowicie absurdalnie.

Nie popadaj w niebezpieczną spiralę

Zazdrość, jak każdy przypływ intensywnych emocji, może łatwo doprowadzić do tragedii. W tym stanie nie umiemy racjonalnie podejmować decyzji i często działamy w sposób dla nas nietypowy. Jak walczyć z zazdrością, kiedy tracimy kontrolę nad własnym zachowaniem? Wiele osób, które wydawać by się mogły spokojne i opanowane, po odczuciu zazdrości przemienia się w kogoś zupełnie innego. Do typowych zachowań należy przeglądanie telefonu partnera/partnerki bez jego wiedzy i wysyłanie pogróżek do osób, z którymi wszedł w kontakt czy śledzenie go. Zdarzyły się nawet, i to nie raz, przypadki morderstw z zazdrości. Trzeba być świadomym takich zagrożeń i dbać o to, aby każde takie uczucie zduszać w zarodku. Jeśli będziemy unikać zdrowej komunikacji, ziarenko zazdrości będzie w nas rosło, dopóty nie zdarzy się coś tragicznego. Nie ma co liczyć na to, że zazdrość zniknie sama z siebie. Zazwyczaj działa to dokładnie odwrotnie – pojawia się i nie znika, dopóki nie osiągniemy punktu krytycznego lub jakoś się z nią nie uporamy. Wielu wydarzeń można by uniknąć, gdyby tylko dwie osoby zdecydowały się ze sobą porozmawiać. Zainicjowanie konwersacji może być trudne, ale jest konieczne. Uciekanie przed tym w niczym nie pomoże, a tylko pogorszy sprawę. Jak walczyć z zazdrością, to tylko w zdrowy sposób.

Odpowiedź na pytanie, jak walczyć z zazdrością nie jest jednoznaczna

Każdy z nas przeżywa ją inaczej, u każdego ma ona inne źródło. Najważniejsze jest poznanie samego siebie. Niekiedy ciężko jest samemu tego dokonać, dlatego nie wstydźmy się porozmawiać z bliską, zaufaną osobą, czy psychologiem. Najbardziej narażone na odczuwanie zazdrości są osoby, które mają niskie poczucie wartości. Tak samo jest w przypadku tych, które nadmiernie angażują się w związki oraz tych, które są skoncentrowane na sobie i na własnych uczuciach. Zazdrość jest zatem ściśle związana z brakiem poczucia własnej wartości i tożsamości. Jak walczyć z zazdrością? Przede wszystkim musimy uwierzyć w siebie. Dzięki temu poczujemy się pewniej i nie damy się zwieść krzywdzącemu uczuciu. Pamiętaj, że konsekwencją zazdrości często jest krzywdzenie innych. Dlatego daj sobie przestrzeń na zaufanie i nie kontroluj wszystkiego, co dzieje się dookoła. Na wiele rzeczy nie masz wpływu, a tylko niepotrzebnie nakręcasz swoją zazdrość.

Dodaj komentarz