Odkrycie Ameryki

Odkrycie Ameryki

Odkrycie Ameryki przez Kolumba było niewątpliwie jednym z najważniejszych odkryć geograficznych, jakie kiedykolwiek miały miejsce. Jego podróże ukształtowały dzisiejszy świat i trudno jest powiedzieć jak widzielibyśmy naszą planetę, gdyby nie on. Jak wyglądały podróże Krzysztofa Kolumba i gdzie tak naprawdę chciał dotrzeć? 

Droga do Indii

Krzysztof Kolumb był odkrywcą i podróżnikiem, który urodził się w roku 1451 w Genui. Dowodził on między innymi na statku Santa Maria i Pinta. To właśnie płynąc pierwszym z nich dokonał przełomowego odkrycia. Kolumb był przekonany, że istnieje morska droga prowadząca do Indii i był zdeterminowany, żeby ją odkryć. Miało to mieć duży wpływ na handel i poprawić komunikację między dwoma stronami kontynentu. Z takim zamiarem zebrał załogę statku i wyruszył na wody Oceanu Atlantyckiego dwunastego października 1492 roku.

Odkrycie Ameryki rok 1492

Po długich miesiącach męczącej podróży, Kolumb i jego załoga na statku Santa Maria w końcu dotarli do lądu. Każdy z nich był przekonany, że dotarli do Indii i, że udało im się odkryć drogę morską, o której opowiadał odkrywca. Dobili do brzegu i rozpoczęli kolonizację nowych ziem.

Indianie – natywna ludność Indii, czy Ameryki?

Kiedy załoga dobiła do brzegu, ich oczom ukazali się ludzie, których Kolumb postanowił nazwać Indianami. Spowodowane to było tym, że był on przekonany, że dotarł do Indii. Nazwanie ludów zamieszkujących te tereny Indianami wydało mu się bardzo na miejscu. Były to plemiona, które Kolumbowi nie przypominały ludzi, których spotykał przez całe dotychczasowe życie. Kiedy opuścili okręt Santa Maria, całe grupy nagich ludzi, z których nikt nie mówił w żadnym ze znanych im języków. Nie wyznawali oni też znanych im religii, więc koloniści uznali za punkt honoru nawrócenie ich, ale to stało się dopiero w kolejnych latach.

Kiedy odkryto, że Kolumb wcale nie dotarł do Indii?

Stało się dopiero po jego śmierci. Krzysztof Kolumb był przez całe życie przekonany, że udało mu się znaleźć tą upragnioną drogę morską prowadzącą do Indii. Kiedy umarł, zorganizowano więcej wypraw do niezbadanej krainy i skupiono się bardziej na badaniu geografii Ziemi. Szybko okazało się, że lądy, do których udało się dotrzeć Kolumbowi wcale nie są Indiami, a czymś zupełnie innym. Pojawił się wtedy żeglarz, który nazywał się Amerigo Vespucci. Ten odkrywca zbadał dokładnie i opisał tereny odkryte przez Kolumba. To on powiedział światu, że Indie są w drugą stronę i to od jego imienia nazwano ten tajemniczy ląd – Amerykę.

Podsumowując, odkrycie Ameryki przez Kolumba było tylko kolejnym przypadkiem. Chcąc dopłynąć do Indii, odkrywca odnalazł zupełnie nowe ziemie, które później zbadał i opisał inny żeglarz – Amerigo Vespucci.

Dodaj komentarz