Z czego zbudowana jest klimatyzacja samochodowa

Z czego zbudowana jest klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa jest nie lada wygodą, zwłaszcza jeśli dokuczają nam upały. Przyjemny chłód w samochodzie pozwala na znacznie większy komfort, jeśli chodzi o prowadzenie auta, jak również i samo w nim przebywanie. Z czego jednak dokładnie składa się klimatyzacja samochodowa? Zanim podejmiemy się próby wyjaśnienia konstrukcji budowy klimatyzacji samochodowej, musimy zdać sobie sprawę z tego, że wyróżniamy ich dwa rodzaje: manualną jak i automatyczną.

 

Elementy składowe klimatyzacji w samochodzie

 

Podstawą jeśli chodzi o wyjaśnienie tego, jak zbudowana jest klimatyzacja w samochodzie są jej składowe elementy. Jako pierwszy z nich, musimy wymienić osuszacz powietrza. To właśnie dzięki niemu, eliminowana jest wilgoć, która może się przedostać do klimatyzacji, np. w trakcie wymiany oleju. To bardzo ważne, aby powietrze, które znajduje się w klimatyzacji zostało odpowiednio osuszone. Dzięki temu, jesteśmy w stanie uniknąć niepożądanej wilgoci w samochodzie. Niezbędnym elementem, który niejako definiuje prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji w samochodzie jest także kompresor, który odpowiada za obieg czynnika chłodzącego w klimatyzacji. Takim czynnikiem chłodzącym może być czynnik r134a, uważany obecnie za jeden z najlepszych. Kiedy mówimy o budowie klimatyzacji, nie możemy też pominąć tak istotnych elementów jak parownik klimatyzacji czy skraplacz. To właśnie dzięki nim, powietrze, które wydostaje się z klimatyzacji samochodowej jest chłodne i suche, a dzięki temu – przyjemniej nam się prowadzi pojazd.

 

Dlaczego klimatyzacja w samochodzie jest potrzebna?

 

Klimatyzacja w samochodzie, to nie tylko wygoda i możliwość zaznania ochłody podczas upału. Pamiętajmy też o tym, że czynnik r134a, w dużej mierze pomaga kierowcom na długich trasach. Kiedy nasza podróż trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut, upał, który powstaje w samochodzie, jesteśmy w stanie wytrzymać. Na dłuższych trasach – może stanowić to spory problem. Dość wspomnieć tutaj chociażby występujące problemy z oddychaniem, duszności, czy – z racji otwierania nadmiernie okien – wszelkiego rodzaju infekcje. Prawidłowe działanie klimatyzacji, a co za tym idzie – jej poszczególnych części składowych, pozwala nam na to, aby uniknąć powyższych problemów. Warto też jednak podkreślić, że czynnik r134a, wymaga szczególnej uwagi. Wszelkie nieprawidłowości związane z jego funkcjonowaniem, mogą rzutować na całą klimatyzację w naszym samochodzie.

 

Jak uniknąć awarii klimatyzacji w samochodzie?

 

Kiedy już wiemy, jakie dokładnie elementy wchodzą w skład klimatyzacji samochodu oraz za co konkretnie odpowiadają, należy spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: w jaki sposób uniknąć awarii klimatyzacji a szczególności nieprawidłowego działania czynnika r134a. Oczywiście podstawą tutaj jest nie tylko prawidłowe używanie klimatyzacji, ale też – o czym w żadnym wypadku nie możemy zapominać, właściwe jej serwisowanie. Jeśli zatem mamy choćby cień podejrzenia, że nasza klimatyzacja może z takich czy innych względów nie działać prawidłowo, koniecznie powinniśmy wybrać się do autoryzowanego serwisu klimatyzacyjnego.

 

Na co zwrócić uwagę wybierają serwis klimatyzacji samochodowej?

Cena serwisu to ważny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę. Niezależnie czy wybierzemy serwis klimatyzacji w Luboniu, Poznaniu innym mieście, sprawdźmy wpierw opinie wystawiane na portalach społecznościowych i wizytówce Google Moja Firma. To najprostszy sposób żeby sprawdzić czy mamy do czynienia z profesjonalistami czy oszustami.

 

 

Dodaj komentarz