Bóle pleców – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Bóle pleców – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Coraz młodsze osoby skarżą się na bóle pleców. Sztywniejący kark i strzykanie w krzyżu już nie jest domeną osób starszych. Winny takich dolegliwości jest nasz tryb życia. Siedząca lub wymagając długotrwałego stania praca, stres i brak czasu na porządny posiłek odbijają się na zdrowiu naszego kręgosłupa. Podpowiadamy, jak radzić sobie z bolącymi plecami. To, jak będziemy walczyć z bólem pleców zależy od miejsca, w którym występuje.

Bóle karku

Sztywniejący kark i szyja to skutek pochylania głowy, np. podczas pracy przy komputerze. Długotrwałe napięcie mięśni barków i karku prowadzi do bólu szyi. Z czasem może dojść do zwyrodnień tego odcinka. Ulgę w takiej sytuacji może przynieść masaż. Weź miękki, zrolowany ręcznik, chwyć go za końce i powoli przesuwaj po karku przez pięć minut. Ból pleców w tym odcinku może pojawić się także podczas przygotowywania posiłków, dlatego lepiej robić to na siedząco. Bólowi możesz zapobiec także w trakcie wyjmowania prania z pralki – postaw pod drzwiczki miskę, kucnij i dopiero wtedy wyciągaj rzeczy. Warto zadbać o szyję i kark również podczas suszenia włosów – rób to na stojąco, bez pochylania głowy, a unikniesz bólu pleców. Pamiętaj, że jeśli bólowi towarzyszy ucisk w skroniach lub trzaski w szyi należy zwrócić się do lekarza. Pojawiający się ból możesz niwelować wykonując proste ćwiczenia, np. obracać głową na boki, w przód i tył. Pomocne może być także umieszczenie rąk za głową – usiądź prosto, spleć dłonie i naciskaj tyłem głowy o oparcie fotela.

Bolący odcinek piersiowy

Bóle pleców pojawiają się także w odcinku piersiowym. Bywa, że ból jest ostry, przeszywający, a nawet utrudnia głębszy wdech. Na szczęście dolegliwości zwykle ustępują samoistnie. Głównym powodem takich problemów jest siedzenie w bezruchu, np. przed komputerem. Przyczyną dyskomfortu jest też spanie na zbyt miękkim materacu. Ulgę przynosi kwadrans leżenia na plecach na twardym podłożu, ciepły kompres lub masaż maścią rozgrzewającą. Jeśli mimo trybu życia bóle pleców w odcinku piersiowym nie mijają warto udać się po poradę do specjalisty. Aby wzmocnić te partie mięśni warto nauczyć się kilku ćwiczeń – pilates i joga na pewno sprawdzą się w tym przypadku.

Ból w krzyżu

Bóle pleców często doskwierają nam także w odcinku krzyżowym. Dolna część kręgosłupa dźwiga praktycznie całe ciało, dlatego nietrudno o bóle w tym miejscu. Osoby zmagające się z nadwagą są bardziej narażone na ból w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. Ból łagodzą rozgrzewające maści i plastry przeciwbólowe. Należy unikać podnoszenia ciężarów na prostych nogach – w takich okolicznościach często “wypada” dysk. Warto także unikać codziennego chodzenia na wysokich obcasach. W szpilkach biodra są za bardzo wysunięte do przodu, a lędźwiowy odcinek kręgosłupa nadmiernie wygięty. Pomocny może być trening na gumowej piłce – rozluźnia on mięśnie miednicy, wzmacnia brzuch, uda i plecy.

Dodaj komentarz