Przez żołądek do zdrowia – jak jeść, żeby być zdrowym? 

Przez żołądek do zdrowia – jak jeść, żeby być zdrowym? 

Nie bez powodu się mówi: jesteś tym, co jesz. To, co spożywamy ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. I chociaż wbrew pozorom jest to dosyć powszechna wiedza, to dalej wiele osób nie do końca wie, jak wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe. Jak jeść, żeby być zdrowym? Zobacz kilka wskazówek, które pomogą Ci polepszyć jakość życia. 

Sięgaj po świeże i sezonowe produkty

Wiele osób błędnie zakłada, że zdrowe jedzenie jest mdłe, nudne i monotonne. Jednak nie ma nic bardziej mylnego! Zdrowe żywienie powinno być oparte na zróżnicowanej diecie, która pozwoli nam na dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów do naszego organizmu. Ważne, żeby była ona smaczna, dzięki temu będzie nam łatwiej utrzymać nowe nawyki. Jeżeli coś nam się przyjemnie kojarzy, to dużo chętniej po to sięgamy. Jak to osiągnąć? Kluczem są przyprawy i jakość produktów, po które sięgamy. Na przykład pomidory zebrane w sezonie charakteryzują się pełnią smaku, za to ich odpowiedniki szklarniowe, po które sięgamy zimą, nie należą już do najsmaczniejszych. Dlatego warto kierować się produktami sezonowymi. Nie dość, że są one smaczniejsze, to także lepsze dla zdrowia. 

Zróżnicowana dieta to podstawa

Zróżnicowana dieta powinna opierać się na odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. Podstawą są warzywa i owoce w niedużych ilościach, ważne, żeby były one jak najświeższe. Na drugim miejscu znajduje się białko, które jest budulcem naszych mięśni. Tutaj jest kilka opcji dostarczenia. Najwięcej białka ma mięso, dobrym wyborem jest drób, warto jednak sięgać po kury wiejskie, które nie zawierają antybiotyków. Dobrym źródłem są także ryby. 

Z kolei wegetarianie muszą nieco więcej się nagłowić, ale dostarczenie białka z warzyw również jest możliwe. Bogaty w białko jest np. groch, fasola, ciecierzyca czy soja, którą możemy kupić np. w postaci tofu. Pamiętaj jednak, że nie ma jednej zdrowej diety dla każdego. Na przykład dla zdrowej osoby gotowana marchew będzie jak najbardziej wskazana, ale dla cukrzyka już nie koniecznie. Dlatego komponując zdrową dietę, warto skonsultować się z dietetykiem. Zaufanych specjalistów znajdziesz na  https://klinikaotco.pl/oferta/

Wyklucz słodycze i fast foody 

Teraz dla wielu najtrudniejsza rzecz. W zdrowej diecie nie ma miejsca dla przetworzonych produktów, fast foodów i słodyczy. Oczywiście wyeliminowanie tych rzeczy z diety, nie oznacza, że już nigdy nie możemy pójść na burgera, czy zjeść kawałek ciasta w urodziny. Chodzi o to, żeby unikać takich produktów w swojej diecie na co dzień i jeżeli już musimy, to sięgać po nie tylko od święta. Twoje ciało Ci za to podziękuje. 

Dodaj komentarz