Jak rozpoznać bezpieczny plac zabaw dla dzieci?

Jak rozpoznać bezpieczny plac zabaw dla dzieci?

Idziesz z dzieckiem na plac zabaw? To świetny pomysł tym bardziej, że to doskonałe miejsce, by wspólnie spędzić czas. Maluch nabywa odporności, rozwija swoje umiejętności ruchowe, a także dostaje bodźce które pobudzają myślenie i wyobraźnię. Ważne jest jednak, by nie wybierać pierwszego lepszego placu zabaw.

Zwróć uwagę na trwałość

Plac zabaw powinien być przede wszystkim trwały i stabilny. Urządzenia nie powinny pękać ani się niszczyć. Niestety, wciąż można spotkać urządzenia, które bardziej przypominają relikty z przeszłości, na których aż strach się bawić. Urządzenie są mało stabilne i nie ma gwarancji, że wytrzymają upływ czasu. Lepiej nie puszczać tam w ogóle dziecka, bo może się to źle skończyć. Jeśli nie chcemy dopuści do tego typu sytuacji, lepiej omijajmy taki plac zabaw szerokim łukiem. Może się to źle skończyć. Zabawa w takim miejscu nie jest dobrze widziana. Dużo bardziej opłaca się wybrać miejsca, które są stabilnie przytwierdzone i wyglądają porządnie, nawet jeśli na taki plac zabaw trzeba by iść kawałek dalej. Oczywiście na oko czasem można błędnie ocenić, czy urządzenia dla dzieci są rzeczywiście takie dobre. Niemniej jednak z reguły z daleka widać, które place zabaw są warte uwagi. Jeśli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, wystosujmy wniosek do zarządcy obiektów, by udostępnił nam wszelkie możliwe certyfikaty. Tylko w ten sposób będzie można wyciągnąć konkretne wnioski. To da całkowitą pewność. Place zabaw muszą spełniać najwyższe standardy potwierdzone stosownymi dokumentami i certyfikatami, które zarządca terenu ma obowiązek nam udostępnić.

Przypatrz się, czy urządzenia mogą pobudzać wyobraźnię

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Niemniej jednak ważne jest również, by plac zabaw pobudzał dziecięcą wyobraźnię. Z tego względu trzeba zwrócić uwagę na to, by plac zabaw był kolorowy. Na szczęście producenci placów zabaw bardzo wysoko stawiają poprzeczkę. Oferowane sprzęty dla dzieci są bardzo fantazyjne, dobrze wyglądają, a do tego inspirują. Nawiązują do konkretnych motywów, np. zwierząt w zoo. To powoduje, że przestrzenie dla dzieci nie przypominają już miejsc, które powstały kiedyś. Są znacznie bardziej kolorowe. Dzieci mają do dyspozycji rozmaite urządzenia, które wymuszają na nich podjęcie dodatkowych aktywności, pokonywania własnych słabości, a także pobudzają wyobraźnie. Kiedyś takich placów zabaw nie było. Wielu rodziców z rozrzewnieniem wspomina czasy, w których to oni sami byli dziećmi, ale wtedy mieli do dyspozycji podobnie wyglądające huśtawki, karuzele, piaskownice. Dziś urządzenia dla dzieci są znacznie bardziej zróżnicowane.

Dodaj komentarz