O czym musisz wiedzieć wybierając się na sesję zdjęciową z noworodkiem?

O czym musisz wiedzieć wybierając się na sesję zdjęciową z noworodkiem?

Czas narodzin maleństwa to zazwyczaj gorący okres. Pełno spraw na głowie, samopoczucie wahające się od stanów euforii do zmęczenia i zwątpienia. Jeżeli więc w całym tym chaosie znajdujesz chwilę aby pomyśleć o sesji zdjęciowej – już bijemy brawo.
Naprawdę, bo z jednej strony nie sposób przecenić pamiątki, jaką robisz sobie i swojemu maleństwu, udając się na sesję noworodkową. Jest to ogromnie wyjątkowy rodzaj zdjęć, symboliczny jak żadne inne. Ale też zdajemy sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest w tym okresie zebrać w sobie siły i motywację – i wyjść z domu.

Z tego względu, przed każdą sesją zdjęciową wysyłamy naszym klientom zestaw porad, jak przygotować się do zdjęć. Tak, żeby nie robić i nie zabierać niepotrzebnych rzeczy, a przy okazji nie zapomnieć o innych dość istotnych. Tutaj natomiast prezentujemy ogólny zarys przygotowań 🙂

1. Karmienie maleństwa

Polecamy zazwyczaj, aby maluszek przychodził na sesję głodny. Dlaczego? Dzięki temu mamy możliwość przebrać go w studio, przygotować do zdjęć i już gotowego przekazać mamie do karmienia. Dzięki temu jest duża szansa, że maleństwo nam zaśnie i będziemy mieli możliwość od razu przejść do fotografowania.
Jeśli jednak pory karmienia nie ułożą się właściwie lub maluszek będzie żądał jedzonka wcześniej – absolutnie mu nie odmawiaj ze względu na sesję noworodkową! W końcu zdjęcia maluszka to nie proces produkcyjny, a praca twórcza dostosowywana stale pod potrzeby i komfort malucha. Jeśli więc nawet coś pójdzie niezgodnie z „harmonogramem” – nie stresuj się. Najważniejszy jest spokój rodzica.

2. Przygotowanie rodziców

Spokój rodzica i jego komfort. Z tego względu każdą sesję noworodkową staramy się zacząć od zdjęć rodzinnych właśnie. W studio panuje wysoka temperatura – chcemy więc, abyście jak najszybciej mieli zrobione zdjęcia i mogli się już rozluźnić.
Zdjęcia noworodka z rodzicami najczęściej wykonujemy od ramion w górę. Z tego względu w informacjach, które prześlemy Ci przed sesją przeczytasz, że na zdjęcia możesz przyjść nawet… w dresie. Interesują nas tylko górne partie, maluszka ułożymy blisko twarzy rodziców. Nie ma więc potrzeby zakładać niewygodnych jeansów, czy sukienek. Ważne, żebyś czuła się wygodnie i swobodnie.
Na górę proponujemy jednolite topy lub koszulki. Raczej z krótkim rękawem lub bez. Jeżeli dodatkowo będziecie mieli chęć na nieco bardziej stylizowane zdjęcia – do dyspozycji mamy garderobę z przeszło 100 sukniami.

3. Co zabrać

W studio staramy się utrzymywać zapas podstawowych akcesoriów, a więc podkłady, pieluszki, chusteczki zwykłe i nawilżane, płyny dezynfekcyjne. Jeżeli jednak maluszek używa konkretnej marki (pampersów, chusteczek) – koniecznie weźcie ze sobą zapas. Przyda się też pieluszka tetrowa/bambusowa oraz ulubiony kocyk.

4. Smoczek?

Jeżeli maluszek używa smoczka – jest on bardzo mile widziany na sesji. Pomaga w uzyskaniu niektórych pozycji i przyspiesza cały proces. Jeśli maluch nie używa smoczka, ale nie macie nic przeciwko – to również zabierzcie go ze sobą. Mamy swoje sposoby na to, aby noworodek chętniej zainteresował się „uspokajaczem”. Ale – jeśli smoka nie używacie lub używać nie chcecie – absolutnie nie zmuszamy. Wykonaliśmy mnóstwo sesji noworodkowych bez jego pomocy, więc i tym razem na pewno damy radę 🙂

5. Kolory i stylizacje

Najczęściej przygotowujemy przed sesją przynajmniej kilka gotowych propozycji. Staramy się nie powtarzać ujęć i za każdym razem zaproponować Ci coś, czego jeszcze nie robiliśmy. Tak, aby Twoje zdjęcia były niepowtarzalne (choć i tak będą, w końcu każda osoba, każda rodzina i emocje w niej panujące są inne). Dodatkowo jest cześć zdjęć należy do grupy „klasyków” – proste, nieudziwnione kadry na czarnym tle lub niemal zupełnie pozbawione dodatków ujęcia maleństwa w futerku.
Jeżeli jednak są jakieś kolory, które lubicie lub takie, których nie znosicie, lub kadry, stylizacje, dodatki, które zobaczyliście w naszym portfolio i uznaliście za godne uwagi – koniecznie dajcie nam znać przed rozpoczęciem sesji, postaramy się stworzyć zdjęcia dokładnie takie, o jakich marzycie.

6. Kiedy na sesję noworodkową?

Odpowiedź krótka – między 5 a 12 dniem życia dziecka.
Odpowiedź długa – wtedy, kiedy możecie. Powyżej piszemy o wieku optymalnym, kiedy maluszki najczęściej mocno i dużo śpią. Ale, jeśli się nie uda – wykonujemy zdjęcia i bobaskom trzy-, cztero-, sześciotygodniowym, nie ma problemu. Zawsze wtedy zaznaczamy jedynie, że może być nieco trudniej i nie jesteśmy w stanie obiecać typowo noworodkowych pozycji – tu już wszystko będzie zależało od naszego małego modela. Aczkolwiek, należy mieć na uwadze, że teoria teorią, a w praktyce – zawsze wszystko zależy od dziecka 😉 Czy ma sześć tygodni, czy sześć dni. W okresie 5-12 doby po narodzinach szanse na szybką i przepiękną sesję są po prostu większe 😉

Samo wyjście z domu, dodatkowo chęć żeby zdjęcia dobrze wypadły, lekki stres – na pewno utrudniają nieco podjęcie decyzji. Z naszej strony możemy Cię jedynie zapewnić, że robimy co w naszej mocy, aby całe to przedsięwzięcie było dla Was niczym innym, jak przemiłym wspomnieniem 🙂 Sesje noworodkowe potrafią trwać do sześciu godzin – ale nie wyobrażamy sobie zajmować Waszego czasu i energii tak długo. Na sesję noworodkową w naszym Studio dobrze jest sobie zarezerwować trzy godziny, jednak jeśli maluszek jest w dobrym wieku i wszyscy sprawnie się przygotujemy – potrafimy zamknąć całość w 1,5 godzinki.

Dbamy o miłą atmosferę i zawsze służymy profesjonalną radą i pomocą. Podczas sesji nosimy maluszka, lulamy, owijamy, układamy, ustawiamy wszystko i dbamy o każdy szczegół. Tak abyście wszystkim tym nie musieli się już zwyczajnie przejmować 🙂 I mogli rozkoszować widokiem Waszego nowonarodzonego cudu.

Dodaj komentarz