Jakie są warunku korzystania z kredytu studenckiego?

Zdrowe zamienniki niezdrowych produktów

Kto planuje być studentem, a jednocześnie ma pewne kłopoty finansowe, z pewnością zastanawiał się nad zaciągnięciem tzw. kredytu studenckiego. Zanim jednak zdecydujemy się na taki wybór, warto dokładnie poczytać o konkretnej propozycji banku, by być pewnym swoich praw i obowiązków jako kredytobiorca. Warto znać także odpowiedzi na kilka istotnych pytań dotyczących warunków uzyskania kredytu, warunków samego kredytowania, czasu i daty spłaty, ewentualnych żyrantów itp. Poniżej przedstawiono kilka odpowiedzi na jedne z najczęściej pojawiających się pytań w kwestii kredytów studenckich. Dla uzyskania pogłębionych odpowiedzi warto jednak zapoznać się z ofertą poszczególnych banków.

Jakie są cele kredytu studenckiego – głównym celem udzielenie kredytu studenckiego jest umożliwienie podjęcia studiów osobom mniej zamożnym, o trudnej sytuacji finansowej, którzy w innym przypadku nie mogli by podjąć studiowania. Kredyt studencki jest atrakcyjną propozycją dla osób, które potrzebują pieniędzy na utrzymanie się w trakcie studiów dziennych, a także dla tych, którzy chcą sfinansować sobie studia niestacjonarne.

Co zrobić, gdy przestanę być studentem – podstawowym warunkiem uzyskania kredytu jest bycie studentem. W przypadku gdy z różnych przyczyn stracimy status studenta musimy niezwłocznie poinformować o tym bank. Wówczas zostanie wstrzymane wypłacanie kolejnych rat kredytu studenckiego. Podobnie jest w sytuacji, gdy nie zaprezentujemy bankowi ważnej legitymacji studenckiej w odpowiednim terminie. Bank wówczas wstrzymuje wypłatę kredytu i rozpoczyna procedurę związaną z jego spłatą. Czasami termin spłaty może być bardzo krótki – pierwsze terminy mogą pojawić się już w przyszłym miesiącu.

Czy niezaliczenie semestru skutkuje wstrzymaniem kredytu – jeśli pozostajemy studentami, kredyt jest nadal przelewany na nasze konto. Warto jednak poinformować bank o sytuacji, gdy skutkiem niezaliczenia semestru jest wydłużenie toku studiów, a tym samym okresu kredytowania. Bank wówczas ponownie ocenia naszą zdolność kredytową. Ponowna sytuacja jest w momencie, gdy uzyskujemy urlop od studiów. Podczas urlopu bank nie udziela kredytu, a gdy urlop spowoduje wydłużenie okresu zakończenia studiów, bank ponownie ocenia naszą zdolność do spłaty kredytu.

Czy można dostać kredyt na studia poza Polską – niestety, kredyty studenckie są udzielane przez polskie banki na studiowanie w kraju. W przypadku planowania wyjazdu za granicę by tam rozpocząć studia, trzeba pomyśleć o innych sposobach finansowania.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe uzyskania kredytu? Tak – kredyt studencki mogą otrzymać osoby, które rozpoczęły pierwsze (jakiekolwiek) studia do dwudziestego piątego roku życia.

Co zrobić gdy nie stać mnie na spłatę raty kredytu? Kredyt studencki został pomyślany tak by pomagać, a nie stanowić obciążenie nie do zniesienia. Dlatego też, w sytuacji problemów ze spłacaniem rat istnieje kilka możliwości – czasowego zawieszenia spłaty, a nawet umorzenia części kredytu.

Czy mogę zrezygnować z wypłacania rat kredytu? Oczywiście, jeśli mamy dochody, które umożliwiają nam dalsze studiowanie bez konieczności korzystania z pieniędzy kredytu warto poinformować o tym bank, który zaprzestanie przelewania rat.

Dodaj komentarz