Sposoby aby uchronić się przed kleszczami

Sposoby aby uchronić się przed kleszczami

W ostatnim czasie dużo mówi się o kleszczach i zagrożeniach dla naszego zdrowia, które może wywołać ugryzienie tego pajęczaka. skuteczny sposob na kleszcze

Choroby przenoszone przez kleszcze są bardzo niebezpieczne i niestety często tragiczne w skutkach. W Polsce należą do nich m.in. borelioza, anaplazmoza, bartonelozy, gorączka Q, tularemia, babeszjoza, riketsjozy oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Media głównie mówią o boleriozie i odkleszczonym zapaleniu mózgu. Szczepionka dostępna jest tylko w przypadku odkleszczowego zapalenia mózgu. Niestety przed boleriozą w ten sposób ustrzec się nie możemy.

Z aktualnych danych statystycznych wynika, że jeszcze kilka lat temu bolerioze u kleszczy odnotowywano u 1 na 100 osobników. Teraz szacuje się, że około 40% kleszczy jest zakażonych boleriozą.

Co możemy zrobić by ustrzec się przed chorobą ? Chorobą, która może sparaliżować nasze dotychczasowe życie. Niestety jej leczenie jest długotrwałe i często nieskuteczne. A objawy są szczególnie dokuczliwe i utrudniające codzienność.

Najbardziej zagrożone są nasze dzieci, również te nienarodzone. Jest sporo spekulacji co do tego, że dziecko rozwijające się w łonie matki, która jest zakażona boleriozą, może urodzić się z upośledzeniem.

Tak naprawdę jedyną najskuteczniejszą metodą zapobiegawczą są preparaty chemiczne, które zawierają duże stężenie substancji czynnej DEET.

Wiele osób próbuje naturalnych metod zapobiegawczych – sadzenie w ogrodzenie lawendy, wrotyszu pospolitego, szałwi, trawy cytrynowej, ziół: tymianku, rozmarynu, melisy, mięty pieprzowej. Jednak naukowcy nie potwierdzają ich skuteczności, a nawet twierdzą, że olejki o zapachu wanilii przyciągają kleszcze.

Aby uchronić się przed najgorszym musimy podjąć wszelkie próby odstraszenia kleszcza.

Rada by ubierać się od stóp do głów w obcisłą odzież, szczególnie w upalny dzień wydaje się być co najmniej śmieszna. Ponadto kleszcza można przynieść do domu na odzieży i wcale o tym nie będziemy wiedzieli. A potem taki pajęczak przyczepi się do skóry naszego dziecka np. podczas zabawy na dywanie albo po prostu podczas ściągania bluzki spadnie na skórę głowy i w gąszczu włosów ukryje się sprytnie by ucztować kilka dni.

Przetestowanym przeze mnie preparatem przeciwko kleszczom, komarom i innym stworom jest MUGGA.

Odkąd go używamy z całą rodziną, nie przynieśliśmy na sobie żadnego kleszcza a komary latają od nas z daleka. Dodam, że sporo czasu spędzamy w lasach, nad jeziorem, na działce.

W składzie mamy DEET w różnym stężeniu procentowym.

Mugga Roll-on dla dzieci DEET 20% można stosować po ukończeniu 12 roku życia. Z wersji Classic jest też dostępna Mugga w sprayu 9,5 % DEET. Zdecydowanie lepsza opcja, bo można spryskać sprayem odzież młodszego dziecka – już od 2 roku życia!

Niestety DEET jest silną chemią i nie powinny go stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz niemowlaki.

Z łagodniejszych środków w Rossmanie dostaniemy VACO spray. O jego skuteczności jednak nie mogę się wypowiedzieć, ale może ktoś już miał z tym do czynienia ??

Na rynku dostępne są również opaski odstraszające kleszcze i komary. Podobny trik stosuje się u psów w formie obroży 🙂 Nie znalazłam jednak pozytywnych opinii o ich skuteczności.

Co nam jeszcze pozostało?

Ultradźwięki !

Bez smarowania, bez psikania, bez chemii. Małe urządzenie, które emituje ultradźwięki odstraszające kleszcze i komary. Jest bezpieczne dla ludzi i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Szczególnie przydatne przy małych dzieciach, do 3 roku życia. Kiedy to nie możemy stosować środków chemicznych.

Dodaj komentarz