Jak wygłosić przemówienie wigilijne?

Jak wygłosić przemówienie wigilijne?

Jak wygłosić przemówienie wigilijne?

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym wydarzeniem w roku. Spędzanie wigilii w rodzinnym gronie pozwala umacniać więzi oraz sprzyja wielu refleksjom. Jest to dobry moment na zadbanie o stosunki z najbliższymi oraz na wyrażenie swoich uczuć. Wygłoszenie przemówienia wigilijnego jest idealnym sposobem na uczczenie tego ważnego momentu. Dzięki kilku prostym radom ta specjalna przemowa zyska na jakości i zostanie zapamiętana na lata.

Przygotuj się technicznie

Aby treść przemowy dotarła we właściwy sposób do odbiorców należy trzymać się kilku zasad dotyczących formy naszego wystąpienia.

  1. Zadbaj o odpowiedni moment

Nie należy spieszyć się z rozpoczynaniem przemówienia. Odczekaj, aż zebrani rozgoszczą się i poczują świąteczną atmosferę. Rozpocznij przemowę na moment przed dzieleniem się opłatkiem. Taki przebieg spotkania zapewni wyjątkowość chwili i sprawi, że zebrani wysłuchają cię w skupieniu. Będzie to jednocześnie uroczyste i eleganckie otwarcie kolacji wigilijnej. Jeżeli nie jesteś gospodarzem wigilii, zapytaj organizatora świąt, czy planuje swoje własne wystąpienie. W ten sposób unikniesz możliwej niezręcznej sytuacji.

  1. Ćwicz dykcję i emisję głosu

Zadbaj, aby twoje wystąpienie należycie wybrzmiało. Zbyt ciche lub niewyraźne mówienie może zaburzyć odbiór przesłania przez zebranych. Odpowiednio wcześnie rozpocznij przygotowania i trenuj przemawianie na głos. Wymowę warto ćwiczyć przy lustrze. Jest to sprawdzona metoda stosowana w gabinetach logopedycznych. Aby mówić głośno i wyraźnie, należy starannie wypowiadać głoski, nie spiesząc się przy tym. Trenując, obserwuj swoją twarz w lustrze, by uniknąć zbyt teatralnej i sztucznej wypowiedzi. Sposobem na niewyraźną mowę oraz seplenienie jest przemawianie z korkiem od wina między zębami. Poprawę wymowy słychać już po kilku treningach. Wypowiedź wybrzmi odpowiednio głośno, jeśli włączy się do pracy przeponę. Ważniejsze fragmenty wypowiedzi możesz wskazywać oraz podkreślać poprzez zawieszanie głosu lub akcentowanie wybranych treści.

  1. Zadbaj o postawę

Do treningu postawy niezbędne jest lustro. Występowanie przed samym sobą pozwala na uzyskanie większej świadomości ciała oraz kontrolowanie mimiki. Podczas przemowy pamiętaj o wyprostowanej postawie i oddechu. Warto pamiętać o rękach i zawczasu zastanowić się, co z nimi zrobić. Jeśli jesteś osobą, która mało gestykuluje, najlepiej złożyć dłonie przed sobą lub trzymać wzdłuż ciała. Pamiętaj, aby nie trzymać rąk w kieszeniach, ani nie krzyżować ramion. Takie postawy prezentują się nieelegancko i mogą zepsuć wystąpienie. Prezencja jest równie ważnym aspektem jak treść przemówienia.

  1. Przygotuj mowę

Odpowiednio wczesne przygotowanie przemówienia pozwoli wygłosić je bez kartki oraz pozwoli uniknąć zapomnienia treści w połowie wystąpienia. Warto mówić z pamięci, prosto z serca i nie trzymać się schematu. To sprawi, że wypadniesz naturalnie i elokwentnie. Jeżeli przez stres zapomnisz słów, zacznij improwizować. Dzięki temu unikniesz niezręcznej ciszy i po chwili przypomnisz sobie treść całej przemowy.

  1. Panuj nad emocjami

Pełna emocji przemowa może wzruszyć zebranych lub nawet samego mówcę. Należy być przygotowanym również na taką sytuację. Uronienie łez nie musi przeszkodzić w przemawianiu. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, warto zatrzymać się na moment, wziąć głęboki oddech lub napić się wody. Jeżeli poruszenie zapanuje także wśród słuchaczy, warto dodać od siebie coś pogodnego lub nawet zabawnego. Nie chcemy przecież, aby przez nas płakano.

Merytoryczne przygotowanie przemowy wigilijnej

Najważniejszym aspektem naszego wystąpienia jest to, co mamy do przekazania najbliższym. Warto zadbać o to, aby nasze przesłanie było ubrane w odpowiednie słowa, a także o to, aby było wartościowe dla odbiorców.

  1. Nie bój się poprawek

Stworzenie dobrego przemówienia jest procesem i nie trzeba się podczas niego spieszyć. Jeśli masz kilka wizji tekstu, postaraj się zapisać je wszystkie. Być może masz naprawdę dużo dobrych pomysłów. Na ich podstawie będziesz w stanie napisać przemowę idealną. Jeżeli podczas wygłaszania przemowy przyjdzie ci do głowy jakaś myśl lub refleksja, śmiało improwizuj. Być może wzbogacisz wystąpienie o istotną kwestię, dzięki której wypowiedź będzie kompletna.

  1. Dopasuj język do okoliczności i odbiorców

Pamiętaj, że przemawiasz w ważnym dla wszystkich zgromadzonych dniu, dlatego rozważnie zaplanuj swoją mowę. Warto mieć to na uwadze podczas tworzenia tekstu oraz nawiązać w swojej wypowiedzi do świętowanej okazji czy kultywowanej tradycji. Postaraj się zadbać o piękny oraz poprawny język i nie posługuj się potocznymi wyrażeniami. Niech twoje przemówienie będzie wyjątkowe i uroczyste. Jeżeli przy wigilijnym stole zasiadają również dzieci, zadbaj, aby mowa nie była zbyt trudna i długa. Jeżeli twoje słowa nawiązują do zgromadzonej rodziny, postaraj się nie pominąć nikogo z zebranych.

  1. Zadbaj o przejrzyste przesłanie

Zastanów się, co jest najistotniejszą kwestią, którą chcesz przekazać bliskim w swoim przemówieniu i spróbuj zawrzeć ją w jednym zdaniu. Taka metoda sprawi, że twoje słowa łatwo zapadną w pamięć. W wypowiedzi warto powtórzyć takie sformułowanie dwukrotnie: na początku mowy oraz pod koniec jako podsumowanie, które wzmocni wydźwięk przemowy.

  1. Przemówienie może stać się tematem rozmów przy stole

Przygotuj się na komplementy, ale i kontynuacje tematu poruszonego w przemowie przy wigilijnym stole. Dzięki temu poznasz, że twoje wystąpienie było udane. Mając to na uwadze, możesz przewidzieć przebieg tematów konwersacji, a nawet pokierować rozmową, unikając tym samym kwestii, których lepiej w tym ważnym dniu nie poruszać.

 Podsumowanie

Wygłoszenie przemówienia wigilijnego może być świetnym sposobem na uczczenie świąt Bożego Narodzenia. Wcześniejsze przygotowanie wypowiedzi pod względem technicznym, jak i merytorycznym pozwoli uniknąć stresu oraz zapewni udane wystąpienie. Tak szczególna okazja wymaga adekwatnej oraz wartościowej przemowy, dlatego warto nad nią popracować ze sprawdzonymi oraz niezawodnymi poradami.

Dodaj komentarz