Jak wybrać krzesła do jadalni?

Jak wybrać krzesła do jadalni?

Jadalnia jest centrum mieszkania. To miejsce wspólnych posiłków, przyjmowania gości i czasu spędzanego z rodziną. Dlatego do urządzenia jadalni potrzebujesz nie tylko odpowiedniego stołu, ale także idealnie dopasowanych krzeseł. Krzesła do jadalni muszą łączyć w sobie wygodę i estetykę. To one decydują o komforcie osoby zasiadającej do posiłku. Jak wybrać krzesła do jadalni? 

Wymiary krzeseł do jadalni 

Wybór krzeseł do jadalni musisz dopasować do wysokości stołu. Za niskie krzesła będą ograniczać możliwość manewracji na blacie. Z kolei za wysokie spowodują, że będziemy się garbić i niewygodnie pochylać. Przyjmuje się, że krzesła powinny mieć siedzisko na wysokości nie większej niż 49 cm. Równie ważna jest głębokość siedziska. Z za płytkiego będziemy spadać, a obciążenie będzie skupione na nogach, natomiast przy za głębokim, nogi mogą nie sięgać podłogi. Ile więc powinno wynosić idealne siedzisko? Optymalna głębokość krzesła to taka, kiedy ⅓ długości uda znajduje się poza siedziskiem. 

Trzecim bardzo ważnym elementem jest oparcie. Wybór odpowiedniego oparcia akurat jest kwestią indywidualną. Niektórym zależy na podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, innym zależy tylko na estetyce krzeseł. Pamiętaj, że im bardziej zabudowane oparcie, tym masywniejsze krzesła, które mogą przytłoczyć małe pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na wygodzie, to warto rozważyć specjalnie wyprofilowane oparcie. 

Drewniane krzesła do jadalni

Klasycznym wyborem do jadalni są krzesła drewniane. Są minimalistyczne i dosyć neutralne, dlatego pasują do różnego rodzaju pomieszczeń. Także do różnych stylów. Nie oznacza to jednak, że są nudne. Krzesła drewniane mogą nadać pomieszczeniu unikatowego klimatu. Wszystko zależy od tego jaki fason wybierzemy. Krzesła drewniane są trwałe. Nie należą do najtańszych mebli, jakie możemy wybrać, jednak są inwestycją na lata. W łatwy sposób możemy także urozmaicić ich wygląd – wystarczy dodać specjalną poduszkę na siedzisko. Dzięki niej siedzenie będzie także wygodniejsze. 

Tapicerowane krzesła do jadalni 

Tapicerowane krzesła do jadalni są drugim najpopularniejszym wyborem, zaraz po krzesłach drewnianych. Ich największą zaletą jest właśnie tkanina. Tego rodzaju krzesła są miękkie i wygodne, a ich obicie może stać się dekoracją pomieszczenia. Tapicerowane krzesła to prosty sposób na urozmaicenie jadalni i prostego stołu. Pamiętaj jednak, że tapicerka z czasem zacznie się brudzić i wycierać, dlatego też należy o nią odpowiednio dbać. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci zachować świeży wygląd krzeseł na dłużej. 

Dodaj komentarz