Odwrócona hipoteka – co to jest i jak działa?

Odwrócona hipoteka – co to jest i jak działa?

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który może być atrakcyjny dla wielu emerytów. Pozwala on na poprawę sytuacji finansowej kredytobiorcy, jednak do tej pory nie cieszy się on dużym zainteresowaniem. Zobacz, czym jest i na czym polega odwrócona hipoteka. Takie zobowiązanie finansowe może być bardzo pomocnym dodatkiem do emerytury, która w wielu przypadkach nie spełnia oczekiwań świadczeniobiorcy.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Najprościej mówiąc, jest to produkt finansowy, który jest przyznawany dożywotnio pod zastaw nieruchomości. Oznacza to, że kredytobiorca decyduje się przekazać swoją nieruchomość instytucji finansowej w zamian za określoną kwotę pieniędzy. Pieniądze mogą być wypłacane ratalnie tak samo, jak emerytura lub jednorazowo. Jeśli zdecydujesz się na odwróconą hipotekę, to na samym początku bank określi wartość Twojej nieruchomości. Dzięki temu będzie można stworzyć indywidualną ofertę odwróconej hipoteki. Będziesz mógł uzgodnić z bankiem warunki kredytowania. Jeśli będą Ci one odpowiadały, to wystarczy podpisać umowę. Jeśli to zrobisz to bank stanie się wierzycielem hipoteki u stanowionej w księdze wieczystej nieruchomości. W zamian za to otrzymasz pieniądze – wypłacone jednorazowo lub ratalnie.

Czy kredytobiorca może mieszkać w nieruchomości, jeśli zdecyduje się na odwróconą hipotekę?

To, co warto wiedzieć, decydując się na odwróconą hipotekę https://habzafinanse.com.pl/czym-jest-odwrocona-hipoteka/, to fakt, że kredytobiorca dalej może mieszkać w swojej nieruchomości aż do momentu śmierci. Taki produkt bankowy nie zobowiązuje kredytobiorcy do opuszczenia mieszkania bądź domu. Co więcej, lokal objęty odwróconą hipoteką może być użytkowany w nieograniczonym wymiarze. Oznacza to, że nawet nie odczujesz tego, że nieruchomość nie należy już do końca do Ciebie.

Po śmierci Twoi spadkobiercy mogą spłacić hipotekę i przejąć prawa własności. Jeśli nikt nie będzie chciał tego zrobić, to nieruchomość zostaje własnością banku. Instytucja finansowa ma też obowiązek wypłacić spadkobiercą kwotę jaka pozostała do wypłacenia zmarłemu – jeśli zdecydował się on na płatności ratalne.

Czy odwrócona hipoteka się opłaca?

Z pewnością jest to dobry sposób na to, aby upłynnić finanse w swoim gospodarstwie domowym. Osoby na emeryturze mogą zabezpieczyć swoją przyszłość i mieć pewność, że co miesiąc otrzymają pieniądze, które ułatwią im funkcjonowanie i zakup niezbędnych rzeczy np. leków i jedzenia. Warto się jednak zastanowić, czy nie ma innego rozwiązania na to, aby poprawić swoją sytuację finansową bez konieczności oddania praw do nieruchomości na rzecz banku.

Dodaj komentarz