Rozwój dziecka w łonie matki

Rozwój dziecka w łonie matki

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym jak kształtują się poszczególne organy u Twojego dziecka? Okres ciąży sprawia że jesteśmy bardziej wrażliwe na punkcie jego zdrowia i rozwoju. Nic dziwnego, chcemy zrobić wszystko co tylko się da, aby zapewnić dziecku odpowiednie dojrzewanie. Warto z samej ciekawości znać poszczególne etapy rozwoju nasze nienarodzonego jeszcze maluszka. Kiedy dziecko zaczyna słyszeć, kiedy kształtują się inne organy i ile może on zarejestrować z otoczenia będąc jeszcze w łonie? Są to bardzo ciekawe kwestie, które warto poznać.

Rozwój słuchu

Jeżeli jesteś w ciąży zapewne mówisz do swojego dziecka od samego początku i nie zastanawiałaś się, kiedy faktycznie u maluszka rozwija się aparat słuchowy. Mówienie do brzuch wyrażanie emocji jest bardzo nie tylko dla dziecka ale również dla Ciebie i Twojego samopoczucia. Pomaga to na odnalezienie się w nowej sytuacji i przygotowuje do roli matki. Lekarze przyjmują, że pęcherzyki słuchowe ujawniają się po 7. tygodniu ciąży. Żeby jednak dziecko mogło słyszeć Twoją mowę potrzebny jest cały aparat słuchowy. Ten zaś zaczyna się rozwijać pod koniec 1. trymestru i jest dojrzały po 14. tygodniu. Odbieranie dźwięków z otoczenia jest możliwe dla dziecka pod koniec piątego miesiąca. Wtedy też zaczyna rozpoznawać Twój głos i odgłosy z otoczenia. Rozróżnia, co ciekawe, także muzykę. Możesz dosłownie wyczuć jego gust muzyczny. Ciekawostką jest to, że naukowcy udowodnili, że kiedy dziecko słyszy w brzuchu muzykę jazzową staje się bardziej nerwowe i przyśpiesza jego akcja serca. Lepiej więc abyś unikała koncertów jazzowych na czas ciąży.

Pierwsze bicie serca

Może wydać się to dla Ciebie sporym zaskoczeniem, ale serce dziecka zaczyna pracować już 21. dniu po zapłodnieniu. Na początku nie przypomina ono organu, który my posiadamy. Wygląda ono bardziej na małą, giętką rurę w kształcie litery S. W okolicach 3. tygodnia pojawiają się komory, które zaczynają się kurczyć, co uznajemy za początek bicia serca.

Kiedy powstają narządy płciowe

Lekarze jednogłośnie mówią, że przez pierwsze 7-8 tygodni ciąży nie ma różnicy między chłopcami a dziewczynkami. Dlatego też poznanie płci dziecka jest możliwe w późniejszym czasie. W okolicach 8. tygodnia pojawiają się narządy płciowe odpowiednie dla danej płci. Rozróżnienie jej na badaniu ultrasonograficznym jest możliwe dopiero po 10. tygodniu ciąży. Są one jednak łatwe do pomylenia ze sobą. Srom przy kształtowaniu może przypominać członka z racji na swoją wypukłość i zaokrąglenie czubka. Dopiero później srom się wydłuża i tworzy właściwą łechtaczkę.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz