Jak zdobyć dodatkowe środki finansowe i dorobić do pensji

Jak zdobyć dodatkowe środki finansowe i dorobić do pensji

W Polsce pensje są stosunkowo niskie, co dotyczy zarówno osób pracujących w państwowym, jak i w prywatnym sektorze. Siła nabywcza pieniądza jest niewielka, a koszty życia stale rosną, stąd wielu ludzi szuka możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wśród nich znajdziemy nie tylko studentów i emerytów, ale także osoby zatrudnione na cały etat.

Na szczęście obecnie znajdziemy naprawdę sporo możliwości, aby zdobyć dodatkowe środki finansowe

Kiedy zastanawiamy się jak dorobić do pensji, powinniśmy również przemyśleć jaka forma dodatkowego zarabiania będzie dla nas najkorzystniejsza i najmniej męcząca.

Osoby, które nie lubią kontaktów z innymi ludźmi, cenią sobie spokój domowego zacisza, mogą rozważyć zarabianie przez Internet. Jest to szeroka kategoria obejmująca m.in. wypełnianie płatnych ankiet, pisanie tekstów jako copywriter, prowadzenie bloga i wyświetlanie na nim banerów reklamowych, testowanie produktów oraz klikanie w reklamy.

W Internecie dobry zarobek znaleźć mogą osoby utalentowane w zakresie grafiki komputerowej bądź montażu audio i wideo. Nawet okazjonalne wykonywanie zleceń w dodatku do pracy na etacie może okazać się bardzo dochodowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwłaszcza w przypadku zawodu montażysty konieczne będzie bardzo szybkie łącze internetowe.

Obecnie dorobić się można nawet na grach wideo. Mowa nie tylko o nagrywaniu ich na Youtube, ale udziale w profesjonalnych i amatorskich turniejach. Dobrzy gracze mogą zarabiać w ten sposób nawet kilka milionów rocznie, chociaż oczywiście do tego potrzeba po prostu talentu.

Niektóre z tych zajęć (praca nad blogiem, tworzenie tekstów na zlecenie) wymagają dodatkowych umiejętności, ale już zajmowanie się ankietami czy reklamami jest zajęciem dla każdego przeciętnego użytkownika Internetu.

Szczegółowe porady w kategorii jak dorobić do pensji przez Internet znajdziemy w wielu miejscach, m.in. na blogach proponujących oszczędzanie. Szukając dodatkowego dochodu w sieci, należy koniecznie wystrzegać się reklam, które oferują duże pieniądze małym kosztem. Są to piramidy finansowe, przynoszące wielkie kłopoty zamiast obiecywanych zarobków.

Jeśli praca przez Internet nas nie interesuje, możemy rozejrzeć się za innymi opcjami

Z uwagi na niedobór pracowników na rynku, sieci handlowe różnych branż oferują możliwość dorobienia w niepełnym wymiarze etatu. W niektórych sklepach możemy pracować na kasie nawet jeden dzień w tygodniu, np. w sobotę i mieć z tego tytułu dodatkowe środki finansowe. Możliwość ta jest skutkiem niehandlowych niedziel oraz dużego wzrostu liczby klientów w soboty.

Dorabiać do pensji możemy również na inwentaryzacjach czyli układaniu i liczeniu towarów. Sklepy oferują takim pracownikom umowę o dzieło, w ramach której stawki nie są wcale najniższe. Jak dorobić do pensji w jeszcze inny sposób?

Kolejną formą możliwości zdobycia dodatkowych pieniędzy jest sprzątanie zarówno biur, jak i prywatnych mieszkań. Jest to praca w niepełnym wymiarze godzin, którą można bez problemu podjąć nawet, jeśli jesteśmy zatrudnieni w innym miejscu na pełen etat. Sprzątanie ma swoje zalety i wady. Jeśli spędzamy większość czasu w pracy siedzącej, ruch przy takim zajęciu może być miłą odmianą. Ponadto sprzątanie angażując do pracy ciało, pozwala odpocząć zmęczonemu umysłowi. Przeszkodą do podjęcia tego typu pracy dodatkowej będzie dla niektórych negatywne postrzeganie osoby sprzątającej przez dużą część społeczeństwa.

Zastanawiając się, jak dorobić do pensji możemy także zwrócić swoją uwagę w stronę kolportażu. Roznoszenie ulotek i gazet reklamowych nie jest pracą szczególnie wymagającą fizycznie ani psychicznie, co wiąże się niestety ze stosunkowo niskimi zarobkami. Może jednak być ciekawą ofertą na lekką i nieangażującą pracę do wykonania przed pracą rano czy po pracy wieczorem.

W sezonie letnim wiele osób może być skłonnych zapłacić za skoszenie trawy, a w zimę – odśnieżenie posesji i chodnika. Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, nie powinieneś mieć dużego problemu ze znalezieniem kilku bądź nawet kilkunastu zleceń. Nie zarobisz na tym dużo, ale też nie będziesz musiał daleko szukać pracy. Zależnie od posiadanej ilości wolnego czasu sam decydujesz, ile zleceń jesteś w stanie wykonać danego dnia.

Dorobić sobie, zwłaszcza wieczorami i w weekendy, można także na opiece nad dziećmi. Wielu rodziców szuka właśnie osób, które będą jedynie raz na jakiś czas w stanie zaopiekować się dziećmi, kiedy oni akurat będą zajęci, a nie opiekunki na stałe. Być może znajdziesz nawet takich potencjalnych pracodawców wśród sąsiadów lub rodziny. Nie jest to najgorzej płatne zajęcie, a jeśli lubisz dzieci nie powinno być także szczególnie męczące. Alternatywnie można zainteresować się pomocą osobom starszym, chociaż akurat tutaj na ogół wymagana jest większa ilość czasu. Są też jednak seniorzy, którzy potrzebują asysty jedynie raz na kilka dni, na przykład przy zrobieniu zakupów. Dodatkowo zdarzają się ludzie, którzy potrzebują, aby ktoś przez kilka dni lub nawet dłuższy czas zajął się ich zwierzętami, kiedy oni będą w podróży. Hotele dla zwierząt są bardzo kosztowne, więc bycie okazjonalnym opiekunem dla zwierząt może okazać się dobrym źródłem zarobku, a do tego całkiem przyjemnym.

Jeśli mamy talenty artystyczne, warto je wykorzystać do zdobycia dodatkowych środków pieniężnych

Jak dorobić do pensji? Możemy rysować, robić kubki, świeczki, ozdobne pudełka czy dziergać szaliki na szydełku i próbować je sprzedawać na aukcjach lub poprzez większe serwisy zrzeszające twórców, takie jak np. Pakamera. Serwis bierze prowizję za pracę, ale mamy szansę na to, że większa liczba osób obejrzy nasze dzieła.

Jeśli mamy talent w zakresie śpiewu i nie boimy się oceny publiczności, możemy założyć własny kanał na youtube i zarabiać na subskrypcjach. Ostatecznie możemy także grać na ulicy lub spróbować znaleźć okazjonalne zatrudnienie w barze lub restauracji, w których występuje śpiew na żywo. Na ruchliwych ulicach utalentowani artyści mogą liczyć na całkiem dobry zarobek nawet przy zaledwie kilku godzinach grania, więc jest to dobra odpowiedź na pytanie jak dorobić do pensji.
Z uwagi na popularność Internetu, wypromowanie rękodzieła czy innej twórczości poza siecią będzie bardzo trudne.

Jeśli lubimy pracę z innym człowiekiem, mamy zdolności pedagogiczne oraz wiedzę wartą przekazania, wówczas możemy udzielać dzieciom i nastolatkom korepetycji z jakiegoś przedmiotu. Zaletą takiej formy dorabiania do pensji jest stały dochód, gdy już zdobędziemy kilku stałych uczniów.

Mężczyźni cieszący się dobrym zdrowiem mogą zwiększyć swoje dochody, podejmując prace fizyczne np. w branży budowlanej. Są to prace sezonowe, pojawiające się w okresie wiosenno-letnim.
Dorobienie do pensji jest obecnie dostępne dla wielu osób. Bez problemu znajdziemy sporo opcji, wśród których możemy wybrać najbardziej dla siebie odpowiednią. Warto zdecydować się na taką formę zwiększenia dochodów, która będzie korzystna nie tylko dla portfela, ale również zgodna z naszymi preferencjami.

Dodaj komentarz