Jak wyczyścić zamszowe buty? 6 domowych sposobów

Jak wyczyścić zamszowe buty? 6 domowych sposobów

Zamsz prezentuje się dobrze zarówno na butach sportowych, jak i tych bardziej eleganckich. Wymaga on jednak od nas większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli mu zachować piękny wygląd jak najdłużej. Czyszczenie zamszowych butów różni się nieco od tych skórzanych czy materiałowych. Poznaj sposoby na to, jak wyczyścić zamszowe buty. Niektóre z tych sposobów mogą Cię zaskoczyć!

Najlepsze domowe sposoby na wyczyszczenie zamszowych butów

Skórka od chleba

Z butami zamszowymi należy obchodzić się bardzo delikatnie, ponieważ łatwo jest uszkodzić ich strukturę materiału. Główną cechą zamszu jest to, że posiada on krótkie włoski, o które trzeba odpowiednio zadbać. Jeśli chcesz się pozbyć ze swoich zamszowych butów kurzu, zabrudzeń czy też zaschniętego błota najlepszym sposobem będzie czyszczenie ich na sucho za pomocą specjalnej szczoteczki lub zwykłej skórki od chleba, którą każdy z nas powinien mieć w domu. Skórka od chleba niczym magiczna różdżka wymaże zabrudzenia z materiału i odświeży wygląd obuwia. Najlepiej będzie, jeśli pozbędziesz się zabrudzenia krótko po tym, jak powstało. Zwiększy to szansę na usunięcie plamy.

Szczoteczka do zębów

Do czyszczenia zamszowych butów należy użyć szczotki z miękkim włosiem, która nie zniszczy delikatnego materiału. Przy czyszczeniu butów w taki sposób należy być delikatnym i ostrożnie czesać włosie zamszu. Można w tym celu użyć starej szczoteczki do zębów, której włosy nie są już tak sztywne, jak w nieużywanych egzemplarzach. Pamiętaj, aby zamsz czesać z włosem, a nie pod włos!

Gumka do mazania

Alternatywą skórki od chleba może być zwykła szkolna gumka do mazania. W sklepach z obuwiem możemy kupić specjalistyczne gumki do czyszczenia zamszu, jednak ich działanie nie różni się dużo od tych zwykłych gumek, które pamiętamy z czasów szkolnych. Wystarczy, że delikatnie zaczniesz pocierać buty białą gumką, a zabrudzenia powinny zacząć znikać. Pozostałości po gumce wystarczy otrzepać z butów i gotowe.

Talk

Talk będzie niezbędny, jeśli nasze zamszowe buty miały np. kontakt z deszczem i bardzo przemokły. Niestety zamsz nie lubi się z wodą i jeśli to tylko możliwe należy unikać takiego połączenia. Jednak jeśli już stało się tak, że nasze buty miały kontakt z wodą, to należy, jak najszybciej zareagować. Wystarczy, że przemoczone buty posypiesz talkiem i delikatnie go przyklepiesz do materiału. Zostaw buty do wyschnięcia i pozbądź się talku za pomocą szczoteczki.

Nawilżone chusteczki

Chusteczki dziecięce, które są delikatnie nasączone płynem, świetnie sprawdzą się w przypadku gdy nasze zamszowe buty są zakurzone, lub podeptane. Wystarczy, że suche buty delikatnie przetrzesz taką ściereczką, a następnie wyczeszesz je szczoteczką. Większość plam i kurzu powinna zniknąć, a Twoje buty od razu będą wyglądać lepiej.

Soda plus mleko

Soda oczyszczona jest jednym z najbardziej znanych domowych środków do czyszczenia. Sprawdzi się także w przypadku czyszczenia obuwia zamszowego. Wystarczy, że zrobisz papkę ze szklanki mleka i łyżki sody oczyszczonej, a następnie delikatnie wetrzesz ją ściereczką w zabrudzenia na butach. Po wyschnięciu takiej mieszanki strzep pozostałości z butów lub zgarnij je szczoteczką. Z taką mieszanką plamy nie mają szans.

Podczas czyszczenia zamszowych butów bardzo ważne jest umiejętne używanie środków czyszczących. W tym przypadku im mniej, tym lepiej i nie należy przesadzać z ilością użytych środków chemicznych, które mogą zniszczyć zamsz.

Dodaj komentarz