Porowatość włosów – znajdź ją sama.
Piękne, zadbane włosy są obiektem marzeń każdej kobiety. Bez względu na to, czy pasma są krótkie, długie czy średnie, ich ogólna kondycja bezsprzecznie wpływa na ich wygląd. Włosy, ze względu na swoją lokalizację i budowę, bardzo często narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz nieodpowiedniej pielęgnacji. Niekiedy, mimo stosowania dobranych do potrzeb skóry głowy szamponów oraz licznych odzywek i masek, włosy wciąż pozostają suche, matowe oraz łamliwe. W takiej sytuacji podstawowym błędem pielęgnacyjnym może okazać się aplikowanie produktów kosmetycznych, które są nieodpowiednio dopasowane do posiadanej porowatości włosa. Znajomość własnej porowatości pozwala na dobranie pielęgnacji, która wpłynie naprawczo na łodygę włosa. Takie działanie pozwoli przywrócić fryzurze dawny blask oraz świetny wygląd. Co warto wiedzieć o porowatości włosa? Czym jest porowatość i jak określić ją samodzielnie, w warunkach domowych?
Włosy – podstawowe informacje
Włosy są jednym największych atrybutów każdej kobiety. Ich dobra kondycja jest zależna od wielu czynników, a dobranie odpowiedniej pielęgnacji jest możliwe dzięki znajomości i porowatości oraz podstawowych informacji na temat ich budowy oraz cyklu życia pojedynczego włosa.
Czym jest włos? Włos jest martwym, nitkowatym wytworem naskórka, który występuje u ludzi oraz zwierząt – ssaków. Pojedynczy włos zbudowany jest z twardej, spoistej keratyny, czyli białka zwierzęcego, które zapewnia pasmom trwałość i odporność na działanie czynników mechanicznych i środowiskowych. Oprócz białka, w składzie włosów znajduje się woda oraz barwnik, który nadaje im właściwy kolor, zgodnie z indywidualnym kodem genetycznym. Część włosa, która wystaje ponad powierzchnię skóry nazywana jest łodygą, natomiast część obecna pod naskórkiem – korzeniem.
Każdy włos wyrastający ze skóry głosy wzrasta w trzech etapach. Dzięki zróżnicowaniu tego czasu u osób zdrowych nie dochodzi do pojawienia się przerzedzonych miejsc na głowie, co może pojawić się w przypadku niedoborów witaminowych lub ciężkich, ogólnoustrojowych infekcji.
Cykl życia włosów można podzielić na:
Fazę 1 Anagen – to faza wzrostu włosa, która trwa od 2 do 8 lat. W trakcie jej trwania dochodzi do intensywnego namnażania się komórek w korzeniu włosa, dzięki czemu możliwy jest jego intensywny wzrost. W tej fazie u osób zdrowych znajduje się 80% włosów.
Fazę 2 Katagen – to przejściowa faza włosa, która trwa około 2 tygodni. W tym czasie dochodzi do obumierania włosa, czego efektem jest zatrzymanie jego wzrastania. Cebulka włosa rozpoczyna odrywanie od jego brodawki, a mieszek włosowy zaczyna zmniejszać swoją objętość.
Faza 3 Telogen – to spoczynkowa faza włosa, która trwa od 2 do 3 tygodni. W tym czasie dochodzi do całkowitego oderwania się cebulki włosa od brodawki, która zostaje wypychana przez mieszek włosowy do wypadnięcia. W tym czasie dochodzi do tworzenia nowego włosa, który pojawia się w postaci tak zwanych baby hair.
Wszelkie kosmetyki, które stosowane są do pielęgnacji pasm aplikowane zostają na łodygę włosa, dlatego aby ich działanie mogło faktycznie korzystnie wpływać na ich wygląd należy dopasować je do ich porowatości.
Co to jest porowatość włosa?
Duża część kobiet nie jest zadowolona z wyglądu i kondycji swoich włosów. Wśród licznych czynników, które obniżają ich jakość dużą rolę odgrywa niewłaściwie dobrana pielęgnacja. Aby składniki aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych miały szanse prawidłowo działać na łodygę włosa, należy dopasować je do swojej indywidualnej porowatości włosa.
Czym jest porowatość? Każdy włos składa się z licznych łusek, które zabezpieczają go przed działaniem niekorzystnych czynników na jego wewnętrzne warstwy. Porowatość włosa oznacza stopień odchylenia zewnętrznej warstwy włosa, czyli łusek od jego wewnętrznych struktur, czyli kory. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów, czyli:
- niskoporowate – łuski włosa są domknięte i ściśle przylegają do jego kory,
- średnioporowate – łuski w niewielkim stopniu odchylają się od kory włosa,
- wysokoporowate – łuski widocznie odchylają się od kory włosa.
Jak sprawdzić porowatość włosów w warunkach domowych?
Znajomość porowatości włosów jest niezbędna do dobrania pielęgnacji, która będzie w stanie poprawić kondycję pasm. Profesjonalnie, porowatość włosów określa się na podstawie badania z użyciem mikroskopu, niemiej jednak jej oznaczenie jest możliwe również w warunkach domowych.
Najbardziej znaną, domową metodą rozpoznawania porowatości włosa jest test z wykorzystaniem szklanki z wodą. Proces polega na obserwacji włosa, który zostaje ulokowany w naczyniu z wodą. Włos powinien znajdować się w pojemniku przyjemniej kilka minut, co pozwoli na ewentualną zmianę jego położenia, co jest główną miarą rozpoznania porowatości. Jak należy odczytać wynik eksperymentu?
Jeśli ulokowany w szklance włos po upływie paru minut wciąż unosi się na powierzchni wody oznacza to, że najpewniej jest niskoporowaty. Opadnięcie włosa na samo dno szklanki jest związane z silnym rozchyleniem jego łusek, dlatego wynik będzie oznaczał, że pasma są wysokoporowate. Jeśli umieszczony w naczyniu włos zmieni swoje położenie i będzie pływał w połowie jego wysokości – włosy z pewnością są średnioporowate. Dla pewności odczytania wyniku test warto przeprowadzić kilka razy. Jeśli wynik będzie pozostawał wciąż ten sam, rozpoznana porowatość włosów będzie prawidłowa.
Charakterystyka porowatości włosów – co warto wiedzieć?
Każda z trzech porowatości włosów charakteryzuje się innymi cechami, które ułatwiają ich rozpoznanie. Od cech charakterystycznych poszczególnych rodzajów włosów będzie zależało dobranie składników aktywnych zawartych w kosmetykach, które będą w stanie korzystnie wpływać na ich wygląd.
- Włosy niskoporowate – to najbardziej pożądana przez kobiety porowatość włosa. Ich główną cechą charakterystyczną jest zdrowy wygląd oraz gładka i pełna blasku struktura. Podczas ich dotyku włosy są wyraźnie miękkie, a przy kontakcie ze światłem słonecznym układają się w piękną taflę doskonale odbijającą promienie. Włosy niskoporowate są odporne na stylizacje, bardzo rzadko reagują na kręcenie czy misterne układanie, a po stylizacji najczęściej wracają do swojej pierwotnej formy. Łuski pasm niskoporowatych ściśle przylegają do kory włosa, dzięki czemu możliwy jest ich lśniący i efektowny wygląd.
Kosmetyki do włosów niskoporowatych powinny być bogate w składniki aktywne o niskocząsteczkowej budowie, która będzie s stanie przeniknąć przez ściśle domknięte łuski. Takim włosom z pewnością sprzyjać będzie aplikowanie oleju kokosowego oraz masła shea.
- Włosy średnioporowate – to najczęściej rozpoznawalna porowatość włosów. Ich budowa posiada cechy charakterystyczne dla pasm wysokoporowatych i niskoporowatych, dlatego wielu specjalistów określa je jako włosy normalne. Proces ich stylizowania i układania jest dość prosty, a podczas dotyku są nawilżone, gładkie, ale nie śliskie i lejące, jak jest to w przypadku włosów niskoporowatych.
Aby utrzymać je w dobrej kondycji oraz nieco domknąć delikatnie rozchylone łuski należy stosować kosmetyki, które posiadają średnie cząsteczki. Do pielęgnacji kosmyków średnioporowatych z pewnością sprawdzi się olej winogronowy oraz klasyczna oliwa z oliwek.
- Włosy wysokoporowate – to rodzaj włosów w którym łuski widocznie odchylają się od kory włosa. Taka budowa prowadzi do przesuszenia, zmatowienia i obniżenia kondycji kosmyków, które dodatkowo puszą się. Dotykają je, wyczuwalna staje się szorstkość, nierówność oraz sucha powierzchnia pasm. Kobiety, które zmagają się z włosami wysokoporowatymi zauważają, że ich łuski są mocno rozchylone oraz nieregularnie rozlokowane na całej długości pojedynczego włosa.
Aby pozytywnie wpłynąć na kondycję i wygląd włosów wysokoporowatych, a także domknąć ich odchyloną łuskę warto do codziennej pielęgnacji wprowadzić oleje o wysokiej cząsteczce. Z pewnością w trosce o tej typ pasm warto wykorzystać olej z awokado oraz lniany, który bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Olejowanie pasm – sposób na pielęgnacje włosów o różnej porowatości
Najczęściej wykorzystywanymi kosmetykami do pielęgnacji włosów są odżywki oraz maski. Niemniej jednak, coraz częściej polecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest olejowanie pasm, które korzystnie wpływa na kondycję i wygląd fryzury.
Głównymi korzyściami, które wynikają z aplikacji oleju dobranego do posiadanej porowatości włosów są:
- widoczna poprawa kondycji kosmyków,
- domknięcie łusek włosa, dzięki aplikacji oleju dopasowanego do indywidualnej porowatości,
- nawilżenie i odżywienie włosów, dzięki efektywnemu wnikaniu cząsteczek oleju do kory włosa,
- dodanie pasmom blasku i zdrowego wyglądu,
- wydobycie głębi koloru włosa,
- zapewnienie pasmom ochronnego filmu, który zabezpiecza je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i mechanicznych uszkodzeń,
- dodanie włosom sprężystości i elastyczności, co wpływa na jakość układania się fryzury.
Nakładanie oleju na włosy może odbywać się dwoma metodami: na mokro oraz sucho. Olejowanie pasm na sucho polega na aplikacji wybranego oleju na suche, nieumyte pasma, a następnie zmycie go po upływie minimum godziny. Olejowanie na mokro odbywa się po wcześniejszym zmoczeniu włosów lub potraktowaniu ich nawilżającą mgiełką, na przykład różaną lub wyciągiem z aloesu. Pierwsze efekty olejowania włosów widoczne są już po pierwszym zabiegu. Niemniej jednak, aby korzystnie wpłynąć na kondycję wysokoporowatych pasm konieczne jest wykonywanie serii zabiegów, minimum raz w tygodniu. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty olejowania są widoczne przy długim trzymaniu preparatu na łodydze włosa.
Znajomość porowatości włosów pozwala poznać ich charakterystyczne cechy. Taka wiedza jest konieczna do dobrania preparatów pielęgnujących, których składniki aktywne będą korzystnie działać na dany typ porowatości. Takie działanie pozwala znacznie poprawić stan i strukturę pasm, dzięki czemu włosy staną się miękkie, błyszczące oraz odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.