Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej diabetyka?

Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej diabetyka?

Cukrzyca to choroba, która wywołuje bardzo uciążliwe dolegliwości. Jednak dzięki coraz bardziej zaawansowanym rozwiązaniom diabetycy mogą prowadzić normalne życie, w tym także podróżować. Muszą jednak pamiętać o tym, by w składzie apteczki podróżnej znalazły się odpowiednie leki i akcesoria. Czego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu apteczki?

Cukrzyca a podróżowanie

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych produktów, w które powinna być wyposażona apteczka medyczna, warto poświęcić chwilę na aspekt samego podróżowania. Dla diabetyków wyjazdy, nawet te dłuższe, nie będą stanowiły problemu, o ile będą oni przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, aby uniknąć spadków cukru we krwi zawsze trzeba mieć przy sobie zarówno urządzenia do pomiaru, jak i środki podnoszące poziom glikemii. Warto poprosić wcześniej lekarza o wydanie zaświadczenia o tym, że konieczne jest noszenie przy sobie insuliny. Pomoże to uniknąć kłopotów, na przykład w czasie odprawy na lotnisku. Cukrzyca nie ma wakacji i będzie dawała się we znaki, jeśli nie zadbamy o wszystkie ważne kwestie, takie jak, na przykład dostosowanie ilości insuliny do zmian czasowych. Zarówno pacjenci z pompą, jak i wstrzykujący sobie insulinę penami, muszą dostosować dawki i częściej sprawdzać poziom cukru we krwi.

Skład apteczki medycznej diabetyka

W apteczce podróżnej diabetyka najważniejsze są leki oraz akcesoria pomagające w walce z tą chorobą. Skład apteczki jest ściśle uzależniony od tego, w jaki sposób leczymy cukrzycę. Najwygodniejszą formą podawania insuliny są pompy insulinowe. Najbardziej znane marki pomp insulinowych to Accu-Chek Combo i Mylife Ypsopump. Urządzenia te wiernie naśladują działanie trzustki i dostarczają odpowiednią ilość insuliny do organizmu. Pompy insulinowe są niewielkie i z łatwością można je ukryć pod ubraniem. Korzystanie z nich jest bardzo komfortowe, dlatego jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, w tym także lubimy podróżować, to warto pomyśleć o zakupie pompy insulinowej. Bez problemu można ją nabyć w sklepie internetowym diabetyk24.pl.

W wyposażeniu apteczki osób, które nie korzystają z pompy insulinowej nie powinno zabraknąć:
  • glukometru i dodatkowych baterii;
  • insuliny;
  •  innych leków przeciwcukrzycowych wskazanych przez lekarza;
  •  nakłuwacza, lancety do glukometru;
  •  pasków testowych i pojemników na zużyte paski;
  •  penu do podawania insuliny;
  •  igły do pena;
  • wacików do dezynfekcji;
  •  kremów lub maści do regeneracji opuszek.

Co jeszcze powinno znaleźć się w wyposażeniu apteczki podróżnej?

Skład apteczki diabetyka to nie tylko insulina i urządzenia do jej podawania, ale także pomocnicze akcesoria i opatrunki. Osoby chore na cukrzycę wiedzą, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie insuliny, dlatego w apteczce podróżnej nie może zabraknąć odpowiedniego osprzętu, takiego jak torba, piórnik czy mini
lodówka. Zabezpieczają one przed wstrząsami oraz przegrzaniem, co jest bardzo ważne w przypadku insuliny.

W apteczce medycznej warto także mieć różnego rodzaju opatrunki. Z uwagi na fakt, że osoby chore na cukrzycę mają zaburzone odczuwanie bólu, a dodatkowo, każde skaleczenie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia, warto zadbać o to, by w wyposażeniu apteczki nie zabrakło dobrej jakości bandaży, plastrów czy opatrunków piankowych. Z poważniejszymi, ciężko gojącymi się ranami świetnie radzą sobie opatrunki ze srebrem. Srebro wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze i przyspieszające gojenie. Warto także zaopatrzyć apteczkę medyczną w spray do dezynfekcji i żel bakteryjny. Odkażanie ran jest tak samo ważne, jak ich opatrywanie. Poza tym, skład apteczki powinien zawierać leki antyalergiczne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na odparzenia, przeciw owadom bądź na ugryzienia.

Dodaj komentarz